מה שאתה לובש זה מי שאתה

ביגוד הינו תעשייה שלמה שהפכה מצורך בסיסי למותרות בדמות אופנה משתנה, יופי ומעמד חברתי. תעשייה זו מכתיבה לרב העולם את קוד הלבוש, והצורך הקבוע באופנות חדשות גורמות להרבה מעצבים וסוחרים להתעלם מסבלם של בעלי החיים ולהשתמש בהם לצורכי רווח.

קיימים מספר "חומרי גלם" שמשמשים מעצבי אופנה ותעשיינים שלצערנו נגזלים מבעלי חיים. רבים מהצרכנים נוטים להתעלם מעובדות אלו בעיקר בשל העובדה שהנושא הפך לנורמה. 

תעשיית הפרוות - תעשיית הפרוות בשנים האחרונות חוטפת מכל הכיוונים. אם בעבר שימוש בפרוות ייצג רמת חיים גבוהה ומעמד חברתי נחשב, כיום המודעות הגדולה להתעללות בבעלי חיים מבזה את כל מי שנותן לה יד. בעלי חיים המשמשים לתעשיית הפרווה הינם בעלי חיים אשר הוחזקו בשבי ונשללו מהם תנאים בסיסיים הדרושים להם כמו הצורך בכניסה למאגרי מים על מנת לווסת את חום הגוף שלהם. תזונת בעלי החיים המוחזקים בשבי לצורך תעשיית הפרוות ירודה מאוד ומטרתה העיקרית היא להקנות ברק ויופי לפרווה. במקרים רבים נוספים, בעלי החיים המוחזקים בשבי לשם תעשיית הפרוות עוברים התערבות חיצונית של הורמונים או עזרים מלאכותיים אחרים על מנת לשנות ולהתאים את גוון הפרווה לגוון הרצוי, או את סמיכות וצפיפות הפרווה ועוד שינויים מלאכותיים אשר מטרתם למכור את הפרווה במחירים גבוהים יותר. על מנת לפשוט את הפרווה יש לפשוט את העור מבעל החיים. על מנת לקבל פרווה איכותית ללא פגעים / חורים / קרעים, משתמשים בדרכים נוראיות על מנת להמית את בעל החיים כמו חישמול, הרעלה בגז, זריקת סטריכנין הגורמת לשיתוק שרירים ולחנק ועוד שיטות מזעזעות אחרות.

תעשיית העור - תעשיית הפרוות אשר זוכה לביקורת שלילית בשל מודעות אינה מעפילה לצערנו על תעשיית העור. לא מספיק. תעשיית העור עדיין נחשבת ליוקרתית יותר ואיכותית יותר. תעשיית העור רחבה הרבה יותר מאחר ועור משמש למגוון רחב של שימושים. אם לייצור נעלים, בגדים, כורסאות וספות , שטיחים ועוד. העור המשמש לתעשייה זו נלקח ברב המקרים מבעלי חיים שנוצלו בתעשיית הבשר. בעיקר מפרות אשר הובלו לשחיטה למטרת אכילה. כך שרבים ינסו לשכנע אותנו כי שימוש בעור בעלי חיים אינו פוגע בבעלי החיים מאחר והם הומתו קודם למען מטרה אחרת. תעשיית העורות כוללת גם עורות שונים הנחשבים "אקזותיים" יותר כמו עור תנין, עור זברה, עור קנגרו ועוד. תעשיית העור עוד לא קיבלה תפנית תודעתית כמו הפרווה, אך סביר להניח שבעזרת הסברה נכונה זה יקרה במהרה.

תעשיית הנוצות - שימוש בנוצות נפוץ מאוד בעיקר בשימוש בכלי מיטה ורהיטים. כריות ממולאות בנוצות נחשבות איכותיות יותר, נוחות יותר ועשירות יותר. כך גם מילוי נוצות בפוכים ושמיכות. שמיכות פלומה נחשבות לאיכותיות ביותר. חשוב לדעת כי הנוצות המשמשות תעשייה זו אינן נוצות אשר נשרו באופן עצמוני מהעוף (בדרך כלל אווזים וברווזים, אך במקרים רבים מדובר גם בתרנגולות) אלא להיפך. מיליוני בעלי כנף נמרטים מידי שנה למטרת תעשייה זו ברב המקרים מדובר במריטה בהכרה מלאה. עוד בהיותם אפרוחים, הם ניזונים ממזון עתיר הורמונים שתפקידם לעבות את הנוצות. תנאי מחייה אלו גורמים לסבל רב ולהתפתחות תופעות שונות כמו אלימות ותוקפנות. עד כדי פגיעה בעצמם ובסובבים אותם. לצערנו גם לתופעה זו מצאו פתרון "יצירתי". קטימת מקורים. קטימת המקור נעשית בהכרה מלאה בעזרת להב לוהטת. מקור העוף עשיר בתאי עצב ופעולת החיתוך פוגעת, כואבת וטראומטית. במקרים רבים נוצרים גלדים המונעים מן העוף לאכול כראוי או במקרים גרועים יותר, בשל העובדה שפעולת חיתוך זו נעשית ללא כל פיקוח, הפגיעה באיברים חיוניים בסביבת המקור נפוצים פי כמה. פגיעה בנחיריים, בלשון או בסביבת הפה. אווזים וברווזים נמרטים כ- 5-6 פעמים במהלך כשנה וחצי. את המריטה מבצעים כאשר העוף קשור בצורה המשתקת אותו ואינה משאירה לו מקום לזוז ובמהירות כה גדולה אשר מכאיבה פי כמה ומשאירה את העוף טראומטי לתקופה ארוכה אחרי. כעבור תקופה זו, הברווזים והאווזים נמכרים לתעשיית הבשר לשחיטה.

תעשיית המשי - תעשיית המשי בנויה כולה מגלמים של תולעי משי. כאשר גולם טוואי המשי בוקע , הפרפר היוצר ממנו אוכל את הגולם וקורע את הסיבים. לכן, יש להרתיח את הגלמים בעודם בחיים במים רותחים ובכך מתאפשרת פתיחת כל הסיבים המצויים בגולם. חוט משי אחד מופק מ-8 סיבים אשר נשזרו יחד. כך שעל מנת ליצור יריעת משי אחת יש להרתיח אלפי גלמים חיים. מיותר לציין כי למשי תחליפים סינטטים רבים אשר יכולים להחליף את התעשייה הזו.

תעשיית הפנינים- רבים אינם מודעים לעובדה כי פנינה נוצרת כתוצאה מהתעללות בבעל חיים, שכן צדפה היא יצור חי לכל דבר. הפנינה היא למעשה תוצר לוואי של גורם מגרה החודר אל תוך הצדפה. כאשר הצדפה בתגובה לגירוי מפרישה חומר מיוחד אשר עוטף את הגוף הזר והופך אותם אט אט לפנינה הנחשקת. מאחר ולכל פנינה לוקח כ- 3 שנים להיווצרותה, ובאופן טבעי פנינה נוצרת במקרים די נדירים, תעשיית הפנינים מצאה שיטה יעילה יותר לזירוז התהליך. כיום הצדפות נפתחות בתהליך כירורגי מזורז בו "זורעים" את הגוף הזר בצדפה.

המשך קיומם של תעשיות אלו תלוי אך ורק בצרכנים. הטלת וטו על רכישת מוצרים מן החי תגרום לירידה חדה ומשמעותית בהתעללות בבעלי חיים לצורכי תאווה.

אולי יעניין אותך גם