פירות יבשים וערכים תזונתיים

פירות יבשים נחשבים לממתקים בריאים ומשמשים כמרכיבים עיקריים במנות קינוח טבעוניות. אך האם הם באמת בריאים ושומרים על הערך התזונתי שלהם?

ההיסטוריה של הפירות היבשים:

פירות יבשים הם תוצר לוואי של היעדר אמצעים טכנולוגיים לקירור מזון. בימי קדם, כאשר רצו לשמר את התוצרת החקלאית תקופה ארוכה וזמינה למאכל, ייבשו את הפירות במטרה לנדף את המים. הנוזלים המצויים בפירות הופכים את הפרי למצע טוב יותר לחיידקים. 

כיום, הפירות היבשים מסמלים בעבורנו בעיקר את ט"ו בשבט, אך מומלץ לצרוך אותם במהלך כל השנה. 

עם השנים, הסתבר כי ייבוש הפירות אינו יעיל רק לשמירה על תוחלת החיים של הפרי, אלא מעשיר את הפרי בערכים תזונתיים ויעיל למניעת מחלות שונות. 

ערכים תזונתיים:

לפירות יבשים יתרונות בריאותיים רבים, לכן מומלת להפוך אותם לחלק בלתי נפרד מהתפריט כל השנה. לכל פרי יש סגולות משלו.

למשל, מי לא מכיר את "תרופת הסבתא" הפופולארית לעצירות? הפירות היבשים עשירים בסיבים תזונתיים ובעלי ריכוז סוכר גבוה. ריכוז הסוכר מרכך את האוכל במערכת העיכול והסיבים התזונתיים מגרים את פעילות המעיים ובכך מזרזים את פעילות המעיים. השזיף הוא הפרי הכי יעיל להקלה על עצירות. מומלץ להרתיח 2-3 שזיפים מיובשים בכוס מים, ולשתות את המים. גם עצירות אצל תינוקות ניתן לפתור ללא תרופות כימיות, אלא בעזרת שילוב שזיף מיובש בתפריט האוכל, או שילוב מי שזיפים מורתחים במזון.

עוד מנפלאות השזיף המיובש וחבריו המשמש והצימוק, הם הכמות העצומה של הברזל שהם מכילים. לשם השוואה, בשר בקר, הנחשב למזון עשיר במיוחד בברזל, יש כ- 3.2 גרם ברזל, ואילו במשמשים מיובשים יש 5.3 גרם ברזל. גם שזיפים מיובשים וצימוקים עשירים בברזל. על מנת למצות את רמת הברזל בצורה הטובה ביותר, מומלץ לשלב עם הפירות היבשים מוצרים המכילים ויטמין C כמו מיץ תפוזים, קיווי טרי או משמשים טריים.

פירות יבשים כתומים, עשירים בויטמין A ובטא קארוטן, אלו מחזקים את המערכת החיסונית ותורמים לבריאות העור והשיער.

ומה בקשר לסידן? כל הטוענים כי בלי מוצרי חלב לא ניתן לצרוך סידן בכמות מספקת, מוזמנים להפנות את תשומת ליבם. תאנים ושקדים הינם מקור יעיל יותר לסידן מאשר חלב. לשם השוואה, 100 גרם תאנים מיובשות מכילות 150 מ"ג סידן ו100 גרם שקדים מכילים כמעט 250 מ"ג סידן ואילו בחצי כוס חלב יש רק 100 מ"ג.

גולת הכותרת הוא החרוב. החרוב עשיר מאוד בסיבים תזונתיים, והוא מכיל ריכוז גבוה במיוחד של מינרלים חיוניים כמו סידן, אשלגן, זרחן, מגנזיום, וברזל. החרוב עשיר גם בויטמין C, בויטמין A ובוטימין B. 

ריכוז שלל הפירות היבשים ותועלתם:

תמרים: התמרים עשירים במגנזיום, באשלגן, בסידן ובסיבים תזונתיים. הוא יעיל למניעת יצר לחץ דם, לחיזוק מערכת החיסון ותורם לתחושת שובע. 4 תמרים מספקים סידן שוות ערך ל- 1/3 כוס חלב. 

משמשים מיובשים: משמשים מיובשים עשירים בברזל, בנוגדי חימצון, באשלגן ובויטמין A. המשמשים הוכחו כיעילים במניעת מחלות לב וסרטן, והם יעילים למניעת עצירות.

צימוקים: הצימוקים עשירים בברזל, בויטמין B6, באשלגן, בסיבים תזונתיים ובנוגדי חימצון. הם יעילים במניעת מחלות לב, בהורדת כולסטרול ובהקלה על תסמונת "המעי הרגיש".  

תאנים מיובשות: התאנים המיובות עשירות מאוד (מאוד) בסידן, באשלגן ובסיבים תזונתיים. הוכח כי הן יעילות במניעת יתר לחץ דם ובמניעת אוסטיאופורוזיס. התאנים המיובשות מגבירות את תחושת השובע ומונעות עצירות.

שזיפים מיובשים: השזיפים המיובשים עשירים באשלגן, בסיבים תזונתיים ובנוגדי חימצון. שזיף מיובש ממוקם בין 20 המזונות העשירים ביותר בנוגדי חימצון. הוכח כי אכילת שזיפים מיובשים מסייעים בשימור תאי המוח, מגנה מפני בעיות בתפקוד המוח, מונעת בעיות בזכרון, מסייעת במניעת מחלות לב, סרטן וכלי דם. השזיף ידוע כפתרון היעיל ביותר לעצירות. 

פירות יבשים מעובדים כמו פאפאיה מיובשת, בננה מיובשת, קיווי מיובש, אננס מיובש וכדומה עשירים יותר בקלוריות ובעלי ערך תזונתי דל במיוחד. מומלץ להימנע מהם או לחפש את הפירות היבשים הטבעיים אותם קשה יחסית למצוא. 

חשוב לזכור!! פירות יבשים בריאים מאוד אך עשירים בקלוריות, לכן, מומלץ לצרוך אותם במינון. 

מתכונים עם פירות יבשים:

יש שיאמרו שפירות יבשים טעימים יותר מפירות טריים מאחר וטעמם מתחדד והם הופכים למתוקים יותר. מומלץ להניח קערית פירות יבשים על השולחן באופן קבוע, ייתכן וילדכם ימצא את הפירות היבשים תחליך ראוי לשוקולד וממתקים. 

עם פירות יבשים ניתן להכין עוגיות שונות, עוגות, תבשילי אורז וחמין ועוד.

אולי יעניין אותך גם